مارتین دوئرتی به سلاح‌هایی در تاریخ جنگ‌افزارهای جهان پرداخته که شاید از روی طمع ساخته شدند اما هرگز نتوانستند هدف اصلی را برآورده کنند تا بدین شکل، عنوان «احمقانه‌ترین سلاح‌های تاریخ» را از آن خود کنند. در ادامه قصد داریم ۸ مورد از احمقانه‌ترین سلاح‌های تاریخ از هفت تیر مجهز به پنجه بکس گرفته تا موشک اندازی عجیب را به شما معرفی کنیم. ۸٫ استِن گون. کشور سازنده: بریتانیا/ زمان آماده به کار: سال ۱۹۴۰ میلادی/ نوع: مسلسل دستی/ برد: ۷۰ متر/ گنجایش: ۳۲ گلوله. سلاح استون گون (Sten gun MK II) متاسفا ...

 

مارتین دوئرتی به سلاح‌هایی در تاریخ جنگ‌افزارهای جهان پرداخته که شاید از روی طمع ساخته شدند اما هرگز نتوانستند هدف اصلی را برآورده کنند تا بدین شکل، عنوان «احمقانه‌ترین سلاح‌های تاریخ» را از آن خود کنند. 
 
 در ادامه قصد داریم ۸ مورد از احمقانه‌ترین سلاح‌های تاریخ از هفت تیر مجهز به پنجه بکس گرفته تا موشک اندازی عجیب را به شما معرفی کنیم. 

 

 


 


 
۸٫ استِن گون 
کشور سازنده: بریتانیا/ زمان آماده به کار: سال ۱۹۴۰ میلادی/ نوع: مسلسل دستی/ برد: ۷۰ متر/ گنجایش: ۳۲ گلوله 
سلاح استون گون (Sten gun MK II) متاسفانه به کرات دچار مشکل شده است: گلوله یا شلیک نمی‌شود و یا در مواقعی به سمت عقب خود شلیک می‌کند. 
 
دوئرتی می‌نویسد: «زمانی که بریتانیا مورد تهاجم قرار گرفت و به شکلی گسترده به سلاح نیاز داشت، از استن استفاده می‌شد زیرا سریع جمع می‌شد و بهتر از هیچی بود!» 
 

احمقانه‌ترین سلاح‌های تاریخ!
 

۷٫ بازوکا 
کشور سازنده: ایالات متحده/ زمان آماده به کار: سال ۱۹۴۲ میلادی/ نوع: سلاح ضد تانک هدایت نشده/ برد: ۱۵۲ متر/ گنجایش: ۱٫۶ کیلوگرم مواد منفجره 
یکی از مشکلات اساسی بازوکا، حجم زیاده زبانه آتش آن هنگام شلیک است که این مسئله دو مشکل جدی دارد: اول اینکه موقعیت سرباز شلیک کننده را به وضوح مشخص می‌دهد و دوم اینکه میزان زیادی گرد و غبار و زبانه آتش را به سمت سرباز و محیط پشت او پرتاب می‌کند. نسخه‌های بعدی بازوکا البته مجهز به سپر پشتی شد. 
 
دوئرتی می‌نویسد: «بهترین کاری که بازوکا کرد این بود که فضا را برای نسل‌های بعدی خود مهیا کرد.» 
 

احمقانه‌ترین سلاح‌های تاریخ!
 

۶٫ هفت تیر لومات 
کشور سازنده: ایالات متحده/ زمان آماده به کار: سال ۱۸۵۶ میلادی/ نوع: تفنگ دستی/ برد: ۵۰ متر/ گنجایش: ۹ گلوله 
هفت تیر لومات گریپ شات (LeMat Grapeshot Revolver) یکی دیگر از ایده‌های جالب در میدان نبرد است که البته در عمل خوب درنیامد. این سلاح برای سواره نظام‌ها در جنگ داخلی آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. تعداد ۹ عدد گلوله در محفظه هفت تیر لومات جای می‌گرفت. علاوه بر آن، لومات مجهز به یک لوله اضافی در وسط بود که در آن یک عدد گلوله شات گان جای می‌گرفت. 
 
شخص می‌توانست به کمک یک پین متحرک انتخاب کند که قصد شلیک از کدام لوله را دارد. این سلاح البته در تئوری بسیار کارآمد به نظر می‌رسد، اما در عمل به شدت ضعیف بود. 
 

احمقانه‌ترین سلاح‌های تاریخ!

 
۵٫ کروملائوف 
کشور سازنده: آلمان نازی/ زمان آماده به کار: سال ۱۹۴۵میلادی/ برد: ۲۰۰۰ متر/ گنجایش: ۳۰ گلوله 
اگر قوانین فیزیک "اِلمر فود" که در برنامه‌های کودک پیاده می‌شدند رنگ واقعیت به خود می‌گرفت، سلاح کروملائوف (Krummlauf) نیز می‌توانست ایده خوبی باشد. 
 
 
قرار بود که به کمک لوله منحنی این سلاح (با زاویه ۳۰ تا ۴۵ درجه) و پریسکوپ‌ِ نصب شده بر روی آن، به راحتی بتوان به زوایا و گوشه‌ها شلیک کرد. طراح آن پس از صرف هزینه و زمان بسیار، بالاخره فهمید که ساخت انبوه این سلاح به شدت گران و ناموفق خواهد بود. 
 

احمقانه‌ترین سلاح‌های تاریخ!
 

۴٫ سلاح شوشا 
کشور سازنده: فرانسه/ زمان آماده به کار: سال ۱۹۱۵ میلادی/ نوع: سلاح کمکی/ برد: ۱۰۰۰ متر/ گنجایش: ۲۰ گلوله 
سلاح شوشا (Chauchat) در سال ۱۹۱۵ میلادی یعنی در زمان اوج جنگ جهانی اول توسط فرانسوی‌ها ساخته شد. شوشا یک مسلسل سبک محسوب می‌شد اما در واقع الگوی سلاح بسیار بد به شمار می‌رود. 
 
این سلاح آنقدر بد طراحی شده بود که مثل یک قاطر لگد می‌انداخت. مکانیسم شلیک گلوله نیز به دفعات به مشکل برمی‌خورد و حتی زمانی هم که سلاح درست کار می‌کرد، خشاب ۲۰ گلوله‌ای برای جنگ کافی نبود. 
 

احمقانه‌ترین سلاح‌های تاریخ!
 

۳٫ گایروجت 
کشور سازنده: ایالات متحده/ زمان آماده به کار: سال ۱۹۶۵ میلادی/ نوع: تفنگ دستی/ برد: ۵۰ متر/ گنجایش: ۶ گلوله 
سلاح گایروجت (Gyrojet) یکی از خلاقانه‌ترین ایده‌های تاریخ معاصر اسلحه سازی محسوب می‌شود. این سلاح از نیروی محرکه راکت برای پرتاب گلوله استفاده می‌کرد. اما مشکل این بود که دقت اسلحه به شدت پایین بود و بنابراین تولید آن متوقف شد. 
 

احمقانه‌ترین سلاح‌های تاریخ!
 

۲٫ هفت تیر مارز 
کشور سازنده: بریتانیا/ زمان آماده به کار: سال ۱۹۰۰ میلادی/ نوع: تفنگ دستی/ برد: ۴۰ متر/ گنجایش: ۶ گلوله 
در ابتدای قرن ۲۰ میلادی، چندین مخترع تلاش کردند تا یک هفت تیر اتوماتیک را تولید کنند. تلاش‌های آن‌ها در نهایت منجر به ساخت کُلت M1911 شد، اما پیش از این سلاح آن‌ها چندین اشتباه فاحش مرتکب شدند که یکی از آن‌ها هفت‌تیر مریخی یا مارز (Mars) بود. 
 
کار کردن با این هفت تیر بسیار پیچیده بود. علاوه بر آن، این هفت تیر پوکه فشنگ‌ها را نیز مستقیم به سمت صورت شلیک کننده پرتاب می‌کرد. دوئرتی می‌نویسد: «حدود ۸۰ فقره از این مدل تولید شد. پس از آن، مارز دیگر از دنیای جنگ افزارها کنار گذاشته شد.» 
 

احمقانه‌ترین سلاح‌های تاریخ!
 

۱٫ هفت تیر آپاچی 
کشور سازنده: ایالات متحده/ زمان آماده به کار: سال ۱۸۸۰ میلادی/ نوع: دفاع شخصی/ برد: درگیری نزدیک 
شاید هیچ یک از سلاح‌های دیگر این لیست، از نظر ضعف در طراحی به پای این مورد نرسد. آپاچی (Apache) از ترکیب جالب یک چاقو، پنجه بکس برنجی و یک هفت تیر با کالیبر کوچک ساخته شده بود. 
 
اما مشکل اینجا بود که در عمل هیچ یک از این سه مورد کارایی نداشتند. شاید پنجه بکس در مواقعی که فاصله مناسب باشد، به کار بیاید اما چاقو به علت اندازه کوچک و عدم تکیه گاه مناسب اصلا کارایی ندارد. هفت تیر آن نیز که هیچ لوله‌ای ندارد، کاملا بدون قدرت و بدون دقت عمل می‌کند. علاوه بر آن، از آنجایی که سلاح به ماشه مجهز نیست، کاربر ممکن است تصادفا با آن شلیک کند. 
 

احمقانه‌ترین سلاح‌های تاریخ!

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه