هندوانه یک میوه تابستانه است که علاوه بر تازگی و خوشمزگی اش خاصیت عطش زدایی نیز دارد. با توجه به اینکه در روزهای گرم تابستان و فصل این میوه بهشتی قرار داریم شما را با خواص آن آشنا میکنیم تا آن را بهتر بشناسید. تابستان و هندوانه دو یار جدا نشدنی هستند. هندوانه تقریباً در همه جای دنیا پیدا می‌شود و بااینکه می‌توانیم در تمام طول سال از بازار هندوانه بخریم اما فصل هندوانه تابستان است که در این فصل بهترین کیفیت را داشته و بسیار شیرین است.فواید هندوانه برای سلامتی بسیار زیاد است. مهم نیست که هندو ...

خواص بی شمار هندوانههندوانه یک میوه تابستانه است که علاوه بر تازگی و خوشمزگی اش خاصیت عطش زدایی نیز دارد. با توجه به اینکه در روزهای گرم تابستان و فصل این میوه بهشتی قرار داریم شما را با خواص آن آشنا میکنیم تا آن را بهتر بشناسید.
تابستان و هندوانه دو یار جدا نشدنی هستند. هندوانه تقریباً در همه جای دنیا پیدا می‌شود و بااینکه می‌توانیم در تمام طول سال از بازار هندوانه بخریم اما فصل هندوانه تابستان است که در این فصل بهترین کیفیت را داشته و بسیار شیرین است.فواید هندوانه برای سلامتی بسیار زیاد است. مهم نیست که هندوانه را چطور برش بزنید، مهم آن است که هندوانه منبع غنی بهترین آنتی ‌اکسیدان‌ها ست .

-هندوانه منبع بسیار خوبی از ویتامین های A و C میباشد.

-هندوانه قرمز خوشمزه همچنین منبع قوی از آنتی ‌اکسیدان کاروتن است که لیکوپن نامیده می‌شود. این  نوع آنتی‌ اکسیدان‌ها در بدن حرکت کرده و رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند. رادیکال‌های آزاد موادی  هستند که می‌توانند آسیب زیادی به بدن انسان وارد کنند. این مواد می‌توانند کلسترول را اکسید کرده و باعث شود که به دیواره رگ‌‌های خونی چسبیده و موجب ضخیم‌تر شدن آن شود و به عبارتی تصلب شرایین را پدید می آورند و این عمل می‌تواند منجر به سکته قلبی شود. لیکوپن که رنگ قرمز زیبا را به هندوانه می بخشد سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات نیز هست.

-جالب است بدانید که هندوانه تنها میوه‌‌ای است که نسبت به میوه‌ها و سبزی‌جات دیگر دارای مقدار بیشتری بتاکاروتن است. هندوانه میوه‌‌ای است که حاوی میزان بالایی الکترولیت سدیم و پتاسیم است که آن را از طریق عرق دفع میکنیم بنابراین در روزهای تابستان با توجه به تعریق زیاد یکی از راههای جبران آب از دست رفته بدن خوردن هندوانه است.

هندوانه همچنین سرشار از ویتامین‌های B است که برای تولید انرژی حیاتی هستند. متخصصین تغذیه  همواره توصیه می‌کنند که هندوانه منبع بسیار خوبی از ویتامین B6، B1 و منیزیم است. این میوه به دلیل  میزان بالای آبی که در خود داردو  تقریباً 90 درصد آن را می گیرد و ارزش کالری آن، جزء باارزش‌ترین میوه‌‌ها دسته‌ بندی می‌شود.

-هندوانه خاصیت خنک‌ کنندگی خاصی دارد و به طرز شگت انگیزی  سرشار از سیترولین بوده که نوعی  آمینو اسید است که بدنمان برای ساخت یک آمینواسید دیگر، آرژنین، که در چرخه اوره برای از بین بردن آمونیاک استفاده می‌شود، میباشد به این معنا که این می��ه ادرار آور است و از این طریق نیز سیستم گوارشی بدن را شستشو میدهد و مواد مضر بدن را دفع میکند

- آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این میوه  به کاهش شدت آسم کمک می‌کنند. همچنین خطر سرطان روده، آسم، بیماری قلبی، آرتروز هماتوئید و سرطان پروستات را کاهش می‌دهد.

-هندوانه منبع خوبی از تیامین، پتاسیم و منیزیم است که بدن  را در برابر بیماری‌های مختلفی محافظت می‌کنند.

-هندوانه هیچگونه چربی ندارد  اما به تولید انرژی کمک می‌کند. دربرابر زوال ماکولا هم محافظ خوبی محسوب می‌شود.بنابر این میتواند در رژیمهای لاغری نیز مورد استفاده باشد.

-وقتی گرمای تابستان در ما عطش ایجاد میکند ، خوردن هندوانه یک راه بسیار سالم و مطمئن برای جایگزین شدن نوشابه‌های انرژی‌زاست. ازآنجا که مقدار زیادی آب  دارد، آب موردنیاز بدن ما را تامین می‌کند و هیچ چیز در یک روز گرم تابستانی بهتر از خوردن یک تکه هندوانه دلچسب و آبدار برای شما مفید نیست.

تهیه و گردآوری: گروه سلامت پرداد

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه