میوه طالبی از نظر دسته بندی میوه‌ها متعلق به خانواده کدو است. معمولا طالبی به 2 رنگ زرد یا سبز وجود دارد که رنگ زرد آن حاوی رنگدانه بتاکاروتن و رنگ سبز آن رنگدانه آلفا بتاکاروتن است که هر دوی آنها از پیش سازهای ویتامین A محسوب می‌شوند، به طوری که هر 100 گرم طالبی حاوی 180 معادل رتینول است. این میوه حاوی 31 کیلوکالری انرژی بوده که 8 درصد آن را کربوهیدرات‌ها همراه با مقدار مناسبی فیبر خوراکی تشکیل می‌دهند. همچنین میزان پتاسیم موجود در طالبی در حد متوسط به میزان 240 میلی گرم عنوان کرد ...

خواص طالبیمیوه طالبی از نظر دسته بندی میوه‌ها متعلق به خانواده کدو است.
معمولا
طالبی به 2 رنگ زرد یا سبز وجود دارد که رنگ زرد آن حاوی رنگدانه بتاکاروتن و رنگ سبز آن رنگدانه آلفا بتاکاروتن است که هر دوی آنها از پیش سازهای ویتامین A محسوب می‌شوند، به طوری که هر 100 گرم طالبی حاوی 180 معادل رتینول است.
این میوه حاوی 31 کیلوکالری انرژی بوده که 8 درصد آن را کربوهیدرات‌ها همراه با مقدار مناسبی فیبر خوراکی تشکیل می‌دهند.
همچنین میزان پتاسیم موجود در طالبی در حد متوسط به میزان 240 میلی گرم عنوان کرد که می‌تواند برای بیماری‌های قلبی - عروقی مناسب باشد.
از فواید مهم طالبی ویتامین "ث" موجود در این میوه قابل توجه است و حدود 37 گرم است که خود می‌تواند در پیشگیری از سرماخوردگی موثر باشد.
هر 1 لیوان از این میوه یک واحد محسوب می‌شود و روزانه می شود به میزان 2 تا 4 واحد مصرف شود.
البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که مصرف زیاد طالبی می‌تواند مشکلاتی از جمله نفخ و ناراحتی گوارشی یا افزایش قند در افراد دچار دیابتی را ایجاد کند.

گردآوری: گروه سلامت پرداد

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه