من زندگی شگفت‌انگیزی داشتم، اگر همین حالا تمام شود. یک زندگی شگفت‌انگیز!


  رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر - تصویر 1
ملیسا و جُوآن ریورز در ماه می با هم در مراسم فرش قرمز حضور یافتند
 جوآن ریورز (Joan Rivers) در بیشتر دوران حرفه‌ایِ سد شکنِ خود، همواره یک شریک داشت: دخترش ملیسا.
رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر - تصویر 2
و وقتی او پنج‌شنبه در بیمارستانMount Sinai در شهر نیویورک درگذشت، ملیسای ۴۶ ساله، تنها فرزندش، در کنار مادر کمدینش بود، و او بود که باید تصمیم سخت جدا کردن تجهیزات پزشکی که مادر بیوه‌اش را پس از قطع تنفس در ۲۸ آگوست زنده نگه داشته بود، می‌گرفت.

ملیسا در بیشتر دوران زندگی‌اش نقش مکمل و کمتر گستاخ مادرش را بازی کرد، حتی گاهی جلوی دوربین. او یک بار تعریف کرده بود که از دو سالگی کمدی‌های مادرش را تماشا می‌کرد.

ملیسا در ماه مارس ۲۰۱۱ به دیلی میل گفت: «می‌شود گفت که من در جاده بزرگ شدم، همیشه در حال نقل مکان برای اجرای بعدی بودیم. و من وقتی ۶ ساله بودم می‌توانستم همه متن‌های مادرم را از حفظ بخوانم، البته معنی‌اش را نمی‌فهمیدم. تقریباً سریع بزرگ شدم، چون مجبور بودم تا حدودی مستقل باشم. ما به یک شهر جدید و یک هتل جدید می‌رفتیم و من کنار استخر و ماشین فروش سودا بودم، ولی مجبور بودم که میانه‎رو و باهوش باشم. البته پدر و مادرم سعی می‌کردند محیط با ثباتی فراهم کنند: همیشه و همه جا با هم می‌رفتیم و همواره یک سری کارهای روزمره را با هم انجام می‌دادیم.»
رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر - تصویر 3
استراحت مادر و دختر در خانه‌شان در سال ۱۹۷۰ 

با این حال جوآن و همسرش ادگار روزنبرگ سعی می‌کردند زندگی طبیعی و خوبی برای ملیسا فراهم کنند که در لس‌آنجلس به مدرسه می‌رفت.

ملیسا در مصاحبه با مجله People در سال ۱۹۹۳ گفت: «مامان و بابا برای هر مراسم کوچک مدرسه، با هواپیما خود را می‌رساندند.»
جوآن اضافه کرد: «من حتی از آن مادرهایی بودم که براونی (نوعی کیک) درست می‌کرد و به مدرسه می‌آورد. حالا این‌ها همه خاطره است.»

ملیسا دوره‎ی کالج را در دانشگاه پنسیلوانیا گذراند، یعنی جایی که جوآن از او می‌خواست برود.

دوران سختی
وقتی در ۱۴ آگوست ۱۹۸۷ ادگار اقدام به خودکشی کرد، جوآن و ملیسا دچار بحران سختی شدند. جوآن پیش از آن هم به خاطر کنسل شدن برنامه آخر شب خود (که تهیه‌کننده‌اش ادگار بود) در عرض کمتر از یک سال روی آنتن بودن توسط Fox، روزهای سختی داشت. ملیسا فردی بود که خبر غم‌انگیز را به مادرش داد، و قابل درک بود که او واکنش مناسبی بروز نداد.
رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر - تصویر 4 
هر دو با هم در عروسی ملیسا در سال ۱۹۹۸ جلوی دوربین قرار گرفتند

پس از خودکشی، مدتی مادر و دختر با هم حرف نمی‌زدند.
ملیسا به دیلی میل توضیح می‌دهد: «در ابتدا ما تقریباً به طور کامل از هم دور شدیم و حدود یک سال با هم حرف نمی‌زدیم. البته طبیعی هم هست. وقتی یک نفر خودکشی می‌کند، دوست دارید یک نفر را به خاطرش متهم کنید. هیچ وقت نمی‌خواهید فردی که خودکشی کرده را متهم کنید، چون او در آن هنگام به یک فرشته تبدیل می‌شود و تمام بدی‌ها و اشتباهاتش را فراموش می‌کنید، بنابراین من گناه را به گردن مادرم انداختم. ما مدت‌ها نمی‌توانستیم درباره این موضوع حرف بزنیم، چون هر کدام درگیر رنج خود بودیم. اما کم کم به رابطه خود برگشتیم، چون هر دو این‌طور می‌خواستیم.»
رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر - تصویر 5
 جوان و همسر و دخترش
 
جوآن بعدها آشکار کرد که خودش هم در این زمان به فکر خودکشی افتاده بود.
جوآن به مجله People گفت: «تصمیم گرفتم که فقط به خاطر ملیسا باید ادامه بدهم. در غیر این صورت همان پیام ادگار را به او خواهم رساند، که خودکشی تنها راه است. پس احساس کردم که باید به او نشان دهم، راهی برای گذشتن از تاریکی هست.»

تا سپتامبر ۱۹۹۰ بعد از اینکه جوآن به ملیسا برای گذر از یک رابطه ناهنجار کمک کرد، آنها بار دیگر به هم نزدیک شدند. رابطه آنها به‌قدری خوب شد که ملیسا نام خانوادگی خود را از روزنبرگ به ریوِرز تغییر داد، یعنی مثل مادرش. او در برنامه Geraldo گفت که این تغییر نام برای ادای احترام به مادر بوده است.
ملیسای ۲۲ ساله در آن برنامه گفت: «همه می‌دانند که نام خانوادگی من روزنبرگ است و من فکر می‌کنم الان زمانی است که مادرم اعتبار زیادی برای کارهایی که کرده به دست آورده است.»
رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر - تصویر 6
 مادر و دختر در اسکار سال ۲۰۰۰ (Steve Granitz/WireImage)

انقلاب در فرش قرمز
ملیسا که در سال ۱۹۸۹ از کالج فارغ‌التحصیل شده بود، به زودی کار در تلویزیون را به صورت زنده در شبکه‌های CBS و MTV آغاز کرد. جوآن هنوز منتظر یک بازگشت باشکوه پس از شکست برنامه  The Late Show Starring Joan Rivers در سال ۱۹۹۵ بود، او و ملیسا آماده بودند که مجری مهمانی‌های فرش قرمز پیش از مراسم بزرگی مانند اسکار و امی برای شبکه E! باشند. جوآن به تنهایی فرش قرمز ۱۹۹۴ را اجرا کرد، اما او خاطرات بهتری را از کار با دخترش در مصاحبه سال ۲۰۱۰ مطرح کرد.
جوآن گفت: «ما اوقات بسیار خوبی را با هم گذراندیم. ما بودیم که برای اولین بار مصاحبه‌های فرش قرمز را اجرا کردیم و سؤال «لباس کدام طراح رو پوشیدی؟» و اینجور چیزها را برای اولین بار مطرح کردیم.»

این اجراها آنقدر محبوب شدند که در سال ۲۰۰۴ شبکه TV Guide Network از رونق افتاد. آنها در سال ۲۰۱۰ برای برنامه جدیدی به نام Fashion Police به شبکه E! بازگشتند. ملیسا گاهی جلوی دوربین حضور می‌یافت، اما بیشتر به عنوان مدیر تولید در پشت صحنه ایفای نقش می‌کرد. جوآن ستاره نمایش بود و درباره افراد مشهور جوک‌هایی می‌گفت که مجری همکارش را به خنده می‌انداخت.

هر چند که هر دو نفر در Fashion Police نقش کلیدی داشتند، اما این تنها پروژه مشترک آنها در آن زمان نبود. آنها به عنوان زوج در برنامه‌های Reality مثل Celebrity Apprentice, I'm a Celebrity... Get Me Out of Here! وشوی خودشان در WE یعنی Celebrity Apprentice, I'm a Celebrity... Get Me Out of Here! حضور داشتند. آنها همچنین از یک سال پیش تهیه کننده برنامه هفتگی پخش شده از یوتیوب به نام In Bed With Joan  که در آن جوآن با افراد مشهور در تختخواب مصاحبه می‌کرد را به عهده داشتند.

رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر - تصویر 7 
جوآن و ملیسا در مراسم روز شکرگذاری Macy در سال ۲۰۱۰ (Bobby Bank/WireImage)

در وقت‌های آزاد، هر دو کتاب‌هایی نوشتند و طراحی‌هایی برای QVC انجام دادند. رابطه شخصی آنها در سال‌های اخیر به خوبی رابطه حرفه‌ای آنها پیش می‌رفت. جوآن حتی به خاطر سریال Joan and Melissa، چهار سال گذشته را با ملیسا و فرزند ۱۳ ساله‌اش کوپر (از همسر سابقش John Endicott) زندگی می‌کرد.

ملیسا در آن زمان در مصاحبه‌ای به دیلی میل گفت: «مادرم الان ۷۷ سال دارد. او در نیویورک زندگی می‌کند و به نقطه‌ای از زندگی‌اش رسیده که دوست دارد زمان بیشتری را با خانواده‌اش بگذراند. به خاطر همین من به او گفتم چرا به لس آنجلس نمی‌آیی و اینجا دنبال یک خانه برای خودت نمی‌گردی؟ یک نفر گفت این ایده خوبی برای یک برنامه تلویزیونی است. در‌ واقع موضوع اصلی همین بود، که البته به اتفاق رایجی در جامعه امروز تبدیل شده است: به خاطر وضع اقتصادی، بسیاری از والدین در خانه مشترکی با فرزندانشان زندگی می‌کنند، به همین دلیل فکر می‌کنم مردم با این شو و تمام سختی‌هایش هم‌ذات پنداری می‌کنند.»
 
«چند سال پیش من با مادرم یک مشاجره شدید داشتم و به او گفتم «من آدم بالغی هستم و حد و حدودی برای خودم دارم و تو باید به آنها احترام بگذاری.» چند روز بعد او به من زنگ زد و گفت، «می‌دانم که تو برای خودت حد و حدودی داری، ولی من ترجیح می‌دهم آنها را نادیده بگیرم.» واقعاً چطوری باید جواب می‌دادم؟» ملیسا ادامه می‌دهد: «البته فکر نمی‌کنم ما بیشتر از مادر و دخترهای دیگر اهل مشاجره و دعوا باشیم. خانواده‌هایی که بی‌مشکل به نظر می‌رسند، ترسناک هستند، از آنهایی که بعداً می‌فهمید چندین جسد در حیاط پشتیشان قایم کرده‌اند. ما دوست داریم اسکلت‌هایمان را در اتاق پذیرایی بگذاریم.»

رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر - تصویر 8 
مادر و دختر در فصل اول شوی خود ظاهر می‌شوند (Everett Collection)

ملیسا گفته که جوآن در خانه بسیار متفاوت از چیزی است که در صحنه دیده می‌شود. او به خانواده بیش از هر چیزی اهمیت می‌داد و وقتی درباره دخترش حرف می‌زد بسیار نرم‌تر بود. ریوِرز به مجله People گفت: «دوست داشتم ۱۰ فرزند داشته باشم. بعد از ملیسا من ۲ بارداری ناموفق داشتم. نداشتن فرزندِ بیشتر تنها حسرت من در زندگی است. ما می‌خواستیم بچه‌ای را به فرزندی قبول کنیم، اما ادگار ناگهان تغییر عقیده داد. الان بیشتر نگرانم چون ملیسا کسی (خواهر و برادر) را ندارد. وقتی همه چیز بد پیش می‌رود، تنها کسی که هوایت را دارد خانواده است.» کمدین کهنه‌کار در اپیزودی از Joan and Melissa در سال ۲۰۱۲ هم وقتی در حال صحبت با دخترش قبل از جراحی پلاستیک مجدد بود، بسیار احساساتی شد.
 
جوآن در آن صحنه گفت: «ملیسا، هر اتفاقی که بیافتد، من زندگی فوق‌العاده‌ای داشتم. اگر امروز صبح بمیرم، هیچ‌کس نمی‌گوید که خیلی جوان بود. تو آدم فوق‌العاده‌ای هستی. کوپر خیلی خوب است. … من زندگی شگفت‌انگیزی داشتم، اگر همین حالا تمام شود. یک زندگی شگفت‌انگیز! تو استثنایی بودی و دوران خوبی را با هم داشتیم.»
رازهای کمدین تازه درگذشته و دخترش + تصویر - تصویر 9
 جوآن و چالش سطل آب یخ
 
 
تهیه و ترجمه : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
 www.seemorgh.com/culture
 مجری جنجالی، اموال شوهر سابقش را توقیف کرد!!
شکل و شمایل متفاوت فاطمه معتمدآریا روی فرش قرمز جشنواره ونیز ۲۰۱۴ + تصاویر
بزرگترین غافل گیری کنسرت های سال: حضور ناگهانی سوپراستار در کنسرت مرتضی پاشایی
شبِ هرگز
چرا همسر این خواننده معروف، طرفدار او نیست؟!
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه