قرار است در جام جهانی تیم‌هایی مثل آرژانتین و نیجریه را فتح كنیم. البته اشتباه نشود ما داعش نیستیم...


شهرام شهیدی  نوشت:

قرار است در جام جهانی تیم‌هایی مثل آرژانتین و نیجریه را فتح كنیم. البته اشتباه نشود ما داعش نیستیم. یا با زبان دیپلماسی حرف‌مان را پیش می‌بریم یا با زبان فوتبال. اما زبان فوتبال چیست؟ زبان فوتبال زبانی است كه در آن بازیكن، سیاستمدار، بقال، پزشك و روزنامه‌نگار همزبان می‌شوند. زبان فوتبال شباهت‌های بسیاری با زبان عرف دیپلماسی دارد. از جمله:

1- در این زبان، پاسكاری حرف اول و آخر را می‌زند و ما در این زمینه استاد پاسكاری هستیم. اسم ما در كتاب ركوردهای گینس به عنوان بیشترین پاسكاری تاریخ ثبت شده. مثلا پاسكاری نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌ها در مورد پاسخگویی به چرایی آلودگی بنزین‌های قبلی كه می‌گویند سرطان‌زا بوده یا در مورد ارگان ارسال‌كننده امواج پارازیت. می‌بینید كه پاسكاری اصولا در خون ما ایرانی‌ها نفوذ و تبدیل به ژن شده است.

2- دیگر شاخصه مهم مشترك بین زبان فوتبال و زبان سیاسی شوت كردن است. وقتی پاسكاری جوابگو نیست و كاری از پیش نمی‌رود بهترین راه شوت كردن است. شوت كردن شامل دو بخش شوت كردن مساله یا شوت كردن افراد صاحب مساله است. مثال: شوت كردن وزیر خارجه حین اعزام به محل مذاكرات در یك كشور آفریقایی.

3- پارامتر مهم و مشترك دیگر در هر دو زبان دریبل زدن است. قبلا ما خیلی راحت مشكلات را دریبل می‌زدیم اما حالا چون بازیكنان تكنیكی كمی داریم بیشتر برخوردها فیزیكی شده كه خیلی هم درد دارد اما هنوز آدم‌هایی هستند كه با دریبل زدن مشكلات را پشت سر می‌گذارند.

4- بازی نمایشی از دیگر مشتركات بین دو زبان است. برخی دوستان را دیده‌اید كه علاقه دارند با روپایی زدن و دریبل‌های فانتزی و شیك و دور خودشان چرخیدن و لایی زدن بازی را پیش ببرند؟ مشكل ما در ایران این است كه دولتمردان ما تاكتیك‌پذیر نیستند بلكه تكنیكی هستند و خوب روپایی می‌زنند. قشنگ لایی می‌اندازند و تا دل‌تان بخواهد دور خودشان می‌چرخند اما این رفتارهای فانتزی به صورت منسجم انجام نمی‌شود كه از دل این حركات یك گلی هم بروید و معمولا به جای گل، دسته‌گل به آب داده می‌شود.

5- گرم كردن نیز یكی از پیش‌شرط‌های برقراری ارتباط زبانی است. در واقع یكی از مهم‌ترین فاكتورهای پیروزی در هر نبردی خوب گرم كردن است. در ایران روسای جمهور معتقدند تا می‌آیند خودشان را گرم كنند، هشت سال‌شان تمام شده و باید بروند توی رختكن. برای همین اغلب ادعا می‌كنند اگر چهار سال دیگر بمانند ایران را قهرمان می‌كنند كه همه می‌دانیم رویاپردازانه است.

6- خطا كردن هم البته از ضروریات مشترك بین هر دو زبان است: یك سیاستمدار هم مثل یك فوتبالیست اول از همه باید از گل خوردن و دسته گل به آب دادن جلوگیری كند. حالا با تكنیك فردی یا تاكتیك تیمی فرق نمی‌كند اما چه فوتبالیست و چه سیاستمدار اگر در مهار حریف موفق نشوند مرتكب خطا می‌شوند و با تمارض هم می‌خواهند نشان دهند فیرپلی بازی كرده‌اند و هیچ خطایی مرتكب نشده‌اند.گردآوری  :  گروه  فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture

همسر کریستیانو رونالدو در یک فیلم پر خرج
اشباح در بازار صد ساله + تصویر
تقدیر ملکه بریتانیا از آنجلینا جولی
اشکان خطیبی سرطان سریال گرفت!
تصاویر کمتر دیده شده روبی دی؛ بازیگر افسانه ای+ تصاویر
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه