"مرخصی پدرانه" که در بیش از ۷۰ کشور جهان به اجرا درمی‌آید نوعی مرخصی با حقوق است که برای مردانی که تازه صاحب فرزند می‌شود در نظر گرفته شده است. گرچه میزان مرخصی در کشورهای مختلف با هم فرق دارد اما آمارها حکایت از آن دارد که کره جنوبی و ژاپن برای تشویق خانواده ها به فرزند آوری بیشترین میزان مرخصی های با حقوق را به پدران می‌دهد. با این حال مردان اندکی از این حق بهره می‌برند. بنا به همین گزارشات درحالیکه کمتر از ۲درصد از پدران در کره ی جنوبی از مرخصی پدرانه استفاده می‌کنند، ۸۹درصد از پدران در ...

"مرخصی پدرانه" که در بیش از ۷۰ کشور جهان به اجرا درمی‌آید نوعی مرخصی با حقوق است که برای مردانی که تازه صاحب فرزند می‌شود در نظر گرفته شده است.

 

گرچه میزان مرخصی در کشورهای مختلف با هم فرق دارد اما آمارها حکایت از آن دارد که کره جنوبی و ژاپن برای تشویق خانواده ها به فرزند آوری بیشترین میزان مرخصی های با حقوق را به پدران می‌دهد. با این حال مردان اندکی از این حق بهره می‌برند. بنا به همین گزارشات درحالیکه کمتر از ۲درصد از پدران در کره ی جنوبی از مرخصی پدرانه استفاده می‌کنند، ۸۹درصد از پدران در سوئد از این حق خود استفاده می‌کنند. گفته می‌شود این تلقی سنتی مردان کره‌ای که تربیت و بزرگ کردن فرزند وظیفه مادر خانواده است در کم بودن این آمار تاثیر داشته است.

 

در همین حال در سوئد پدر و مادرها می‌توانند از ۱۶ماه مرخصی زایمان همراه با حقوق استفاده کنند که این میزان بین مادر و پدر تقسیم می‌شود. بر پایه همین گزارشات در استونی هم مادرها می‌توانند از ۱۸ ماه مرخصی استفاده کنند و پدرها هم حق استفاده از این مدت را پس از ماه سوم تولد نوزاد دارند. 

 

بر این اساس در کشورهای مختلف مانند انگلیس و بلغارستان ۲هفته در امریکا ۳۵ هفته که به طور مشترک بین زوجین است در ونزوئلا دو هفته در مجارستان و برزیل ۵ روز و در آرژانتین دو روز مرخصی پدرانه وجود دارد که معمولا پدران مورد استفاده قرار می‌دهند.

 

در همین رابطه "کیم هونگ جی" عکاس رویترز اخیرا در گزارشی تصویری از کره جنوبی مرخصی پدرانه در این کشور را به تصویر کشیده؛ او در ذیل عکس‌ها توضیح داده که به پدرهایی که از این مرخصی استفاده می‌کنند "مرد زندگی" می‌گویند و گرچه تعداد آنها زیاد نیست اما به شکل آرامی رو به افزایش هستند.

 

 


 

تصاویر/

 

"چونگ سان هون" در حالی بازی با بچه‌های خود در طول مرخصی پدرانه در سئول

 

تصاویر/

 

"چون سانگ هون" فرزندش را برای چرخ سواری حاضر می‌کند؛ او یکسال مرخصی پدرانه از شرکتش دریا��ت کرده است.

 

تصاویر/

 

"چون" در طول مرخصی پدرانه و در حال غذا خوردن با خانواده خود در آپارتمانشان در سئول

 

تصاویر/

 

"چون سانگ هون" در حال بازی با فرزند خردسالش؛ او می گوید برای دریافت مرخصی پدرانه مدیران شرکت را متقاعد کرده که در نه فرزندش بیمار است و نه شرایط اورژانسی وجود دارد بلکه می خواهد از حق کنار خانواده بودن استفاده کند. او اولین کارمند از میان ۱۰۰ کارمندی است که از این حق استفاده می‌کند.

 

تصاویر/

 

"چون سانگ هون" در حال بوسیدن فرزندش؛ او که همسرش یک معلم است می‌گوید از آماده کردن صبحانه، شستن ظرف‌ها و کمک در کارهای خانه لذت می‌برد.

 

تصاویر/

 

"چون سانگ هون" در حال پوشاندن لباس به فرزندش؛ او می‌گوید از مرخصی خود استفاده کرده تا فرزندش را متفاوت از نسل گذشته مراقبت و تربیت کند.

 

تصاویر/

 

"چان یونگ جون" در حالی بازی در آپارتمانشان در سئول

 

تصاویر/

 

"چانگ سو یول" در حال بازی با اسباب بازی؛ گرچه مرخصی زایمان در کره میان زن و مرد مساوی است اما تنها ۳۴۲۱ مرد در سال ۲۰۱۴ از این حق خود استفاده کردند.

 

تصاویر/

 

"چون سانگ هون" کودکش را به خانه بر می‌گرداند؛ مقامات کره جنوبی در تلاشند رقم ۲ درصد مرخصی پدرانه را تا سال ۲۰۳۰ به ۳۰ درصد برسانند.

 

تصاویر/

 

پدر در حال بازی با دو فرزندش در آپارتمان

 

تصاویر/

 

"جئون جئونگ" بعد از بازگشتن از سر کار فرزندش را به بغل می‌گیرد.

 

تصاویر/

 

بچه ها در حال بازی با پدر خود در آپارتمان

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه