نکات مهم در ورزش دیابتی ها

دیابت،ورزش کردن،کاهش وزن

مقاله ورزشی،نکات مهم در ورزش دیابتی ها  ،فعالیت بدنی منظم به پیشگیری از دیابت نوع ٢ کمک می کند و موجب تندرستی بیشتری می گردد. فعالیتهای استقامتی و تمرینات قدرتی دارای همان تاثیر می باشند و به طور خلاصه می توانیم بگوییم که هر چه بیشتر فعال باشید، اثرات پیشگیرانه بیشتری به دنبال خواهد داشت.همچنین  افزایش فعالیت بدنی می تواند میزان قند خون دراز مدت ( HbA1c) را کاهش دهد.

طول مدت ورزش و دفعات انجام آن:

اگر پس از مدت های طولانی بی تحرکی یا کم تحرکی  شروع بهورزش کرده اید، با 5 دقیقه ورزش شروع کنید و به تدریج تعداد دفعات ورزش را افزایش دهید، طوری که مجموع زمان آن ها حداقل 30 دقیقه در روز باشد. برای مثال، می توانید سه بار در روز هر بار به مدت 10 دقیقه پیاده روی سریع بکنید یا از پله ها بالا بروید یا همین کارها را دو بار در روز و هر بار به مدت 15 دقیقه انجام دهید.

ورزش کردن کمتر از 15 دقیقه در روز تاثیر چندانی بر بهبود شما ندارد. به تدریج مقدار ورزش را زیاد کرده و به 20 تا 60 دقیقه ورزش هوازی مداوم 3 تا 5 بار در هفته برسانید. این زمان، بدون در نظر گرفتن زمان گرم کردن و سرد کردن بدن است.

گرم کردن، ضربان قلب شما را به آرامی زیاد می کند، عضله های شما را گرم می کند و از آسیب دیدگی جلوگیری می کند. سرد کردن باعث پایین آمدن ضربان قلب و آرام تر شدن تنفس شما می شود. قبل از انجام ورزش های هوازی به مدت 5 تا 10 دقیقه خود را گرم کنید. برای گرم یا سرد کردن می توانید حرکات کششی انجام داده یا اینکه قدم بزنید یا به آرامی دوچرخه سواری کنید.

نشانه هایی که در ورزش بسیار شدید ظاهر می شوند:

وقتی که هنگام ورزش کردن قادر به صحبت کردن نباشید.

وقتی که تعداد ضربان قلب شما بیشتر از حد مجاز باشد.

وقتی خودتان احساس می کنید که فشار زیادی به شما در حین ورزش وارد می شود.

چه موقع باید مقدار قند خون خود را اندازه بگیرید:

ورزش کردن معمولا باعث می شود مقدار قند خون پایین بیاید ولی اگر مقدار قند خون شما قبل از شروع به ورزش کردن بالا باشد، ورزش می تواند آن را بالاتر ببرد.

چنانچه انسولین یا برخی قرص های دیابت(سولفونیل اوره ها و مگلیتنیدها) را مصرف می کنید، ورزش کردن می تواند باعث کاهش شدید قند خون شما شود. بهترین راه برای بررسی تاثیر ورزش بر روی قند خون، اندازه گیری قند خون قبل و بعد از ورزش کردن می باشد.

قند خون خود ��ا قبل از آغاز ورزش در دو مرحله اندازه گیری کنید. یک بار به فاصله 30 دقیقه قبل از ورزش و یک بار درست قبل از شروع ورزش. این کار باعث می شود بفهمید که قند خون شما ثابت است یا این که در حال بالا یا پایین رفتن است. چنانچه قند خون شما بیش از 250 تا 300 میلی گرم در دسی لیتر و در حال بالا رفتن بود، تا زمانی که قند خون ثابت شود صبر کنید و چنانچه به سرعت در حال کاهش بود و به زیر 100 میلی گرم در دسی لیتر افت کرده بود ممکن است لازم باشد برای تثبیت قند خون یک وعده غذای سبک بخورید و پس از تثبیت قند خون می توانید شروع به ورزش کنید.

همیشه آماده باشید تا در صورت لزوم در حین ورزش نیزقند خون خود را اندازه بگیرید.

مواقعی وجود دارد که ممکن است شما بخواهید ورزش را متوقف کرده و قند خون خود را اندازه بگیرید، این مواقع عبارتند از:

وقتی که ورزشی را برای اولین بار شروع کرده اید و می خواهید تاثیر آن را بر روی قند خون خود بررسی کنید.

وقتی که احساس می کنید قند خون شما ممکن است خیلی پایین بیاید.

وقتی که مدت زمان ورزش شما بیش از یک ساعت طول بکشد (در این صورت هر نیم ساعت قند خون خود را چک کنید).

نکته مهم: پس از اتمام ورزش، قند خون خود را چک کنید. وقتی ورزش می کنید، بدن شما قندی را که در عضله ها و کبد شما ذخیره شده مصرف می کند و بعد از اتمام ورزش با برداشت از قند خون، آن را در کبد و عضله ها دوباره ذخیره می کند. این کار ممکن است 10 تا 24ساعت پس از اتمام ورزش ادامه داشته باشد. در این مدت مقدار قند خون ممکن است به مقادیر خیلی پایین افت کند.

منبع :avayesalamati.com
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه