چند سالی است كه ایجاد شایعه مرگ برای برخی از بازیگران هم آنها را مكدر می‌كند و هم طرفداران‌شان را، اما باز هم عده‌ای گویا با حالت بیمارگونه‌ای از خلق این شایعه لذت می‌برند و آن را منتشر می‌كنند.


چند سالی است كه ایجاد شایعه مرگ برای برخی از بازیگران هم آنها را مكدر می‌كند و هم طرفداران‌شان را، اما باز هم عده‌ای گویا با حالت بیمارگونه‌ای از خلق این شایعه لذت می‌برند و آن را منتشر می‌كنند. سودهای مجازی اعم از كلیك بیشتر و بالا بردن بیننده سایت یكی از مهم‌ترین دلایل ایجاد این شایعه‌هاست. درادامه برخی از مهم‌ترین شایعه‌های فوت بازیگران را مرور می‌كنیم:

محمدعلی كشاورز:
به پلیس فتا شكایت كردم!


هرچند محمدعلی كشاورز مدت‌هاست به دلیل كهولت سن با بیماری‌های متفاوتی دست و پنجه نرم می‌كند. شایعه فوت شدن این بازیگر هم از آن شایعه‌هایی بود كه چند بار تكرار شد و كشاورز یك‌بار پس از این شایعه در گفت‌وگویی درباره وضعیت خود در مصاحبه‌ای عنوان كرده بود: «حال جسمانی‌ام خوب است اما این وصیت من به همه مردم ایران است كه مواظب سلامت خود باشند. هیچ نعمتی بالاتر از سلامت نیست پس قدر این نعمت را بدانید». او بار آخر اما از شنیدن این خبر درباره خودش گلایه‌مند شد و در واكنشی گفت: «من شب در منزل در حال استراحت بودم و صبح روز بعد این خبر را شنیدم و متحیر ماندم. به من گفتند خبر درگذشت مرا منتشر كردند در حالی كه من زنده هستم، درد و كسالت دارم اما هنوز نفس می‌كشم. 

روز گذشته به زور اهالی فامیل با وجود بیماری و دردی كه دارم از خونه بیرون رفتم و به پلیس فتا شكایت كردم و آنها گفتند سریعا پیگیر می‌شوند تا ببینند این اتفاقات از كجا نشات می‌گیرد. شما نمی‌دانید فرزند من در آن سر دنیا چه حالی بود و مثل ابر بهار گریه می‌كرد. این روزها عصر تكنولوژی است و خبرها به‌راحتی مخابره می‌شود.  تعدادی از خبرنگاران هستند كه هر چند روز یك‌بار زنگ می‌زنند و جویای احوال من هستند كه واقعا من سپاسگزار این عزیزان هستم كه مرا فراموش نكردند.»

رضا رویگری: 
تا حلوای‌شان را نخورم، نمی‌میرم!


رویگری در دو، سه سال اخیر و پس از سكته‌ای كه داشت به لحاظ جسمانی وضعیت خوبی نداشته است و همین باعث شد كه درباره او شایعاتی منتشر شود. او كه این روزها فیزیوتراپی می‌رود و حال بهتری نسبت به قبل دارد، پس از این شایعه در گفت‌وگویی اعلام كرد: «من زنده‌ام و تا حلوای افرادی كه این شایعه‌ها را مطرح می‌كنند، نخورم نمی‌میرم. متاسفانه این روزها مد شده كه هنرمندان را می‌كشند و زنده می‌كنند كه این كار، واقعا ناشایست و غیر انسانی است. 

نمی‌دانم چه كسانی و با چه نیتی بعد از سكته‌ای كه كرده‌ام، دو بار شایعه مرگ مرا منتشر كرده‌اند. اگر واقعا این افراد منتظر مرگ من هستند به آنها می‌گویم تا حلوای‌شان را نخورم، نمی‌میرم. این نوع شایعه‌ها جز ضربه زدن به جامعه هنری كشور تاثیر دیگری ندارد. من نمی‌دانم اگر در این شرایط یكی از بستگان من این خبر را می‌شنید و نمی‌توانست از سلامت من مطمئن شود، چه به سرش می‌آمد.»

اكبرعبدی: 
آرامش از زندگی من و خانواده‌ام گرفته شده


اكبر عبدی مدت كوتاهی را در بستر بیماری گذراند و خیلی‌ها نگران حال او بودند. این اتفاق در سال 89 برای این بازیگر افتاد و یك عده فرصت‌طلب از این فرصت استفاده كردند و به نفع بالا بردن كلیك سایت‌های‌شان این شایعه را درست كردند كه اكبر عبدی ‌دار فانی را وداع گفت! خبرنگاران برای فهمیدن صحت و سقم این خبر به سرعت با او تماس گرفتند و او در گفت‌وگویی با رد این شایعه عنوان كرد: «طی 24 ساعت گذشته آرامش از زندگی من و خانواده‌ام گرفته شده است. بسیاری از اقوام و آشنایان با شنیدن این شایعه نگران شده و جویای احوال من بودند. متاسفانه برخی مواقع دوست داشتن و محبت باعث آزار و اذیت می‌شود. من هم دوست دارم مثل همه مردم به حرم امام رضا (ع) و حرم حضرت معصومه (س) بروم ولی این امر برایم میسر نیست. 

آرزو داشتم كه دخترم را در كودكی به شهربازی ببرم و شاهد شادی او حین بازی باشم ولی هیچ‌گاه نتوانستم این كار را انجام دهم. من مردم را دوست دارم و با آنها صمیمی و راحت هستم. مردم مرا مانند اعضای خانواده خود می‌دانند ولی گاهی این دوست داشتن باعث می‌شود، در زندگی شخصی خود آرامش نداشته باشم. این امر باعث می‌شود نتوانم به‌راحتی با خانواده‌ام سفر كنم یا به‌راحتی در سطح شهر تردد كنم. این حق طبیعی ما هنرمندان و بازیگران است كه یك زندگی طبیعی داشته باشیم.»

جمشید مشایخی:
فحش كه نداده! چرا ناراحت شوم؟!


تقریبا همه می‌دانیم كه شایعه درگذشت جمشید مشایخی چندین‌بار در فواصل زمانی متفاوت منتشر شد و اتفاق تلخی بود كه خود این بازیگر را هم ناراحت كرد. اما او مدتی پس از ایجاد این شایعه در گفت‌وگویی درباره این شایعات گفت: «اصلا نفهمیدیم شایعه از كجا آمد. من قبلا گفته‌ام و باز هم می‌گویم كه بزرگ‌ترین جایزه‌ای كه خدا به انسان می‌دهد، مرگ است ولی من هنوز لیاقت دریافت این جایزه را پیدا نكرده‌ام.   آدم چه بد باشد و چه خوب، بالاخره روزی می‌میرد. درد و مرگ برای همه وجود دارد بنابراین اینكه بگویند فلانی مرده است، جنبه توهین ندارد و ناراحت نمی‌شوم. فحش كه نداده! چرا ناراحت شوم؟!»

عزت‌الله انتظامی:
چرا باید این شوخی ناهنجار را با دیگران كنیم؟


برای عزت سینمای ایران شایعه مرگ چندین بار ساخته شد و هربار به نوعی رد شد اما نكته جالب درباره او این است كه این بازیگر پس از آنكه دید تكرار این شایعه درباره همكارش، محمدعلی كشاورز او را رنجیده‌خاطر كرده است در گفت‌وگویی مطرح كرد: « این خیلی بد است كه برای شوخی با خبر درگذشت دیگران بازی می‌كنیم. چرا باید چنین شوخی‌های ناهنجاری با دیگران كنیم؟»

ثریا قاسمی:
مگر جای كسی را تنگ كرده‌ام؟!


این اتفاق یك‌بار درباره او افتاد و همه ما را نگران كرد اما او كه اهل مصاحبه نیست این بار برای رد شایعه فوتش گفت‌وگوی كوتاهی با یكی از رسانه‌ها داشت و اعلام كرد: «حالم خوب است و زنده و سلامتم. دو روز است كه مدام تلفن من زنگ می‌خورد و سراغم را می‌گیرند و شایعاتی به راه انداخته‌اند كه من مرده‌ام! مگر جای كسی را تنگ كرده‌ام كه تا پایم را از این شهر بیرون می‌گذارم همه می‌گویند مرده‌ام؟! خدا را شكر حالم خوب است، هیچ مشكلی ندارم و الان هم در سفر هستم اما اصلا از این شایعه ناراحت نشدم، موضوع مهمی نیست كه ناراحتی داشته باشد، مرگ یك واقعیت است.»

علی نصیریان:
علی نصیریانی كه علی نصیریان نبود


در سال 89 یك شایعه فوت دیگر هم رسانه‌ای شد و آن شایعه مرگ علی نصیریان، بازیگر شاخص سینما و تلویزیون و تئاتر ایران بود اما نكته جالب این بود كه گویا فرد دیگری به نام علی نصیریان در سانحه تصادف فوت می‌كند و این تشابه اسمی با شیطنت برخی همراه می‌شود و آن را خبری می‌كنند. 

مهدی سلوكی:
مهدی سلوكی هم به دروغ جوانمرگ شد


همان سال‌هایی كه او بسیار محبوب و معروف شده بود، شایعه‌ای مبنی بر تصادف او با یك كامیون و درگذشت او در این سانحه منتشر شد كه به سرعت توسط خود این بازیگر رد شد. 

ابوالفضل پورعرب:
ستاره‌ای كه برای ساعاتی خاموش و روشن شد!


 سال 91 پس از آنكه عكسی از ابوالفضل پورعرب با ظاهری تكیده و بیمارگونه منتشر شد، اغلب طرفداران او ناراحت شدند اما شایعه مرگ او همان طرفداران را نگران كرد و دنبال خبری می‌گشتند تا این شایعه را تكذیب كنند. همین اتفاق هم افتاد و پسر این هنرمند در گفت‌وگو با یكی از نشریات اعلام كرد پدرش در سلامت كامل به سر می‌برد و اتفاقی برایش نیفتاده است. 


شهرام لاسمی (قلقلی):


شهرام لاسمی مجری برنامه‌های کودک که با کاراکتر «قلقلی» شناخته می‌شود، درباره‌ انتشار خبر نادرست درگذشتش در شبکه‌های اجتماعی، گفت: وقتی خبر فوتم را از زبان دوستانم تلفنی شنیدم شوکه شدم و اصلا انتظارش را نداشتم. دوستانم مدام با من از تهران و شهرستان تماس می‌گرفتند و به من اطلاع می‌دادند که در شبکه‌های اجتماعی خبر درگذشتم را کار کرده‌اند. من شب گذشته به قدری تلفن جواب دادم، خسته شدم چرا که همه نگران من شده بودند و فکر می‌کردند واقعا مرده‌ام. در حالی که این اتفاق یک سوءتفاهم و شایعه بود ووقتی خودم به شبکه‌های اجتماعی مراجعه کردم دیدم اسم مرا اشتباه نوشته‌اند ولی با عنوان کاراکتر قلقلی از من یاد کرده‌اند و عکس مرا در کنار خبر گذاشته‌اند.گرد آوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع : مجله زندگی ایده آل

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه